Bratislava 23. októbra (TASR) – Pred rozhodnutím kúpiť taktické transportné lietadlá C-27J Spartan mala medzi odborníkmi a verejnosťou prebehnúť dlhodobá diskusia. Tá by dala odpoveď na to, či ide o správny krok v rámci modernizácie zastaranej armádnej techniky. Vo svojom stanovisku to pre TASR vyhlásil riaditeľ Centra pre európske a severoatlantické vzťahy (CENAA) Róbert Ondrejcsák.
Podľa neho Ministerstvo obrany SR ani viaceré politické strany necítili prílišnú potrebu otvorene debatovať o tejto strategickej záležitosti. Hoci modernizáciu v slovenskej armáde víta a sám v minulosti podporil myšlienku nákupu týchto dopravných lietadiel, svoje rozhodnutie ale prehodnotil. Nákup Spartanov považuje za chybu. Oveľa potrebnejšie sú v súčasnosti podľa neho vrtuľníky.
"Svet okolo nás a aj Aliancia sa menia. Nebudú už veľké vojenské operácie, ďaleko od našich hraníc, ktoré budú trvať desať a viac rokov, kam bude treba pravidelne transportovať vojakov a bojovú infraštruktúru," povedal bezpečnostný analytik. Ako ďalej uviedol, slovenská armáda by sa preto mala sústrediť na tie spôsobilosti a zbraňové systémy, ktoré sú oveľa dôležitejšie.
Ak sa tak nestane, je presvedčený, že sa bude neskôr hovoriť o zlých prioritách pri modernizácii. "Gratulujem však vojakom, ktorým nové lietadlá budú slúžiť. Rovnako aj ministrovi obrany, že sa mu podarilo realizovať modernizačný program, hoci s ním nesúhlasím," dodal Ondrejcsák.
O nákupe dvoch talianskych lietadiel C-27J Spartan rozhodla vláda na svojom zasadnutí v stredu (22. 10.). Zavŕšil sa tak ich šesťročný proces obstarávania. Budúci týždeň by mala byť podpísaná zmluva o dodávke strojov. Minister obrany SR Martin Glváč v stredu vyhlásil, že Spartany sú pre armádu potrebné a žiadajú si ich aj samotní vojaci. Plniť budú v prvom rade vojenské úlohy a zabezpečia, aby vojsko nestratilo odbornú spôsobilosť po vyradení lietadiel An-24.
0